2025-yilning may oyida Jombosqala shaharchasidagi 39- va 41-maktab o‘quvchilari "Orol bo‘yi dunyosi" xayriya jamg‘armasi, Ekolog.uz va O‘zbekiston Ekologik harakati bilan hamkorlikda tashkil etilgan ekologik xabardorlik dasturida ishtirok etishdi. Orol bo‘yi hududida – cho‘llanish chegarasida yashovchi o‘quvchilar iqlim o‘zgarishi haqidagi shaxsiy tajribalariga asoslangan insho va hikoyalar yozishdi. Ushbu matnda Aysaraning muammo haqidagi samimiy so‘zlari eshitiladi.
Qurg‘oqchilik
Ilgari bizda suv mo‘l edi. Ilgari biz ekinlarimizni hech qanday texnikasiz sug‘orardik. So‘nggi to‘rt yil ichida suv miqdori sezilarli darajada kamaydi. Suvning qisqarishi tufayli havo namligi pasaydi. 1950–1960-yillardan boshlab Orol dengizi quriy boshladi. Buning sababi shundaki, Orol suvi yerlarni sug‘orish uchun ko‘plab cho‘l hududlariga yo‘naltirilgan. Orol sathi 20-asrning o‘rtalarida pasayishni boshladi va uning hajmi 90 foizga kamaydi, dengiz o‘rnida esa Orolqum cho‘li paydo bo‘ldi. Orolning qurishi butun jamiyatga salbiy ta’sir ko‘rsatdi.
2023-yilda suv juda kam bo‘ldi. Bu ekinlarimizning qurib qolishiga olib keldi. O‘sha yili ko‘plab ekinlarimiz quridi. Qolgan ekinlarni saqlab qolish uchun biz ularni uyda nasos va shlanglar yordamida sug‘ordik. Ba’zi qo‘shnilarimiz ekinlarni chelak va boshqa idishlar yordamida sug‘orishdi.
O‘sha damlarni eslash juda og‘ir. Bugungi kunda odamlar tabiatimiz va ekologiyamizga befarq munosabatda bo‘lishmoqda. Kun.uz sayti ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda suv taqchilligi o‘rtacha 15-24 foizni tashkil etadi va cho‘llanish maydoni 123 million kvadrat metrga yetishi mumkin. Bu shuni anglatadiki, suvdan isrofgarchilik bilan foydalanishda davom etsak, kelajakda ko‘plab odamlar qurg‘oqchilikka duch kelishadi.
Suv taqchilligi va qurg‘oqchilik – bu tabiat va insoniyatga zarar yetkazadigan muammolar bo‘lib, ularni faqat ongli yondashuv, resurslarni tejash va birlik bilan hal qilish mumkin. Shuning uchun suvni behuda sarflamaylik va tabiatimizni asraylik. Shunday qilib, biz yerimizni saqlab qolishimiz mumkin.

В мае 2025 года ученики 39-й и 41-й школ Джанбаскалы приняли участие в экологической программе повышения осведомленности, организованной совместно с «Мировым благотворительным фондом Приаралья», Ekolog.uz и Экологическим движением Узбекистана. Ученики, проживающие в зоне Приаралья — на границе пустынь, написали эссе и рассказы на основе своего личного опыта изменений климата. В этом тексте звучат искренние слова Айсары, раскрывающие проблему Арала.
Засуха
Раньше у нас была изобилие воды. Раньше мы поливали наши посевы без всякой техники. За последние четыре года количество воды значительно уменьшилось. Из-за сокращения воды снизилась влажность воздуха. С 1950-1960-х годов Аральское море начало высыхать. Причиной тому стало то, что вода из Арала направлялась во множество пустынных зон для орошения земель. Уровень Арала начал понижаться примерно в середине 20-го века, и его объем сократился на 90%, а на месте моря образовалась пустыня Аралкум. Высыхание Арала оказало негативное влияние на всё общество.
В 2023 году воды было очень мало. Это привело к высыханию наших посевов. В тот год многие наши посевы засохли. Чтобы спасти оставшиеся посевы, мы поливали их с помощью насосов и шлангов дома. Некоторые наши соседи поливали посевы с помощью ведер и других емкостей.
Вспоминать те времена очень больно. В настоящее время люди равнодушно относятся к нашей природе и экологии. По данным Kun.uz, в Узбекистане дефицит воды составляет в среднем 15-24%, а площадь опустынивания может достигать 123 миллионов квадратных метров. Это значит, что при продолжающемся расточительном использовании воды в будущем многие люди столкнутся с засухой. Дефицит воды и засуха — это проблемы, наносящие вред природе и человечеству, и их можно решить только осознанным подходом, экономией ресурсов и единством. Поэтому не будем расходовать воду зря и будем беречь нашу природу. Таким образом мы сможем сохранить нашу землю.