Madaniy merosni to‘qib, Qoraqalpog‘iston atrof-muhitini himoya qilish
Maqolamiz Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Shomanay tumani 2006-yilda tug‘ilgan Aynura Erejepbaeva haqida. Aynura yoshligidanoq o‘zining iste’dodi va mehnatsevarligi bilan tanilgan. Uning sabr-toqati va fidoyiligi uni dunyodagi mashhur yoshlar qatoriga olib chiqdi. Aynuraning kashtachilik yo‘lidagi sayohati 4-sinfda boshlangan va u shu kungacha bu hunarga ishtiyoq bilan shug‘ullanib kelmoqda.
"Kashtachilikni menga buvim o‘rgatgan, men uning qo‘llab-quvvatlashi ostida shug‘ullana boshladim," – deydi Aynura. Shundan buyon u o‘z ishlarida an’anaviy qoraqalpoq naqshlarini saqlash va targ‘ib qilishga e’tibor qaratdi. Kashtachilikdan tashqari, Aynura qizlarni STEM yo‘nalishida qo‘llab-quvvatlash uchun Lady Up dasturiga asos soldi. U shuningdek, 11 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan qizlar uchun noyob imkoniyatlar yaratgan Asian Girls in Action kabi kurslarni tashkil qildi. Ushbu tashabbuslari orqali u kelajakdagi ayol yetakchilarni ilhomlantirdi. Uning mehnati e’tiborsiz qolmadi – u AQShdagi Dartmouth College universitetida tahsil olish uchun 400 000 dollarlik grant yutib oldi.
Aynuraning jamiyatga foyda keltirishga bo‘lgan intilishi erta yoshdan boshlangan. U 8-sinfda ko‘ngillilik faoliyatini boshlagan va 2023-yilda Tayvanga safar qilib, qoraqalpoq madaniyatini namoyish etdi. Tayvan xalqi uning kiyimlaridagi naqshlarga qoyil qoldi – ular orasida tanbur, sirg‘a va boshqa qo‘l mehnati bilan bezatilgan buyumlar bor edi. Aynuraning aytishicha, tanbur naqshi qoraqalpoq xalqining tinchligi va hamjihatligini, sirg‘a naqshi qoraqalpoq qizlarining go‘zalligini ifodalaydi. Yana bir muhim kashtachilik uslubi – suv naqshi bo‘lib, u dunyodagi eng yirik ekologik inqirozlardan biri – Orol dengizining qurishini ramziy ifodalagan.
Aynura o‘z kashtachilik ishlarini davom ettirib, an’anaviy naqshlar to‘plamini kengaytirishda davom etdi. Kashtachilik qoraqalpoq ayollari uchun muhim an’ana bo‘lib, xalqning madaniy o‘ziga xosligini aks ettiradi. Unga ko‘ra, agar har bir qoraqalpoq qizi bu hunarni o‘rgansa, ular kelajak avlodlar uchun o‘zlarining boy merosini asrab qolishga yordam beradi.

«Именно моя бабушка познакомила меня с вышивкой и научила меня шитью», — говорит Айнура. С тех пор она сосредоточилась на сохранении и продвижении традиционных каракалпакских узоров в своей работе. Помимо вышивки, Айнура основала программу Lady Up для поддержки девочек в STEM. Она также организовала такие курсы, как Asian Girls in Action, предлагающие уникальные возможности для девочек в возрасте от 11 до 18 лет. Благодаря этим инициативам она вдохновила следующее поколение женщин-лидеров. Ее усилия не остались незамеченными — она получила стипендию в размере 400 000 долларов на обучение в Дартмутском колледже в США.
Приверженность Айнуры к переменам проявилась рано. Она начала заниматься волонтерством в восьмом классе, а в 2023 году отправилась на Тайвань, чтобы продемонстрировать культуру каракалпаков. Жители Тайваня были поражены узорами, которые она носила, включая вышивку на традиционных предметах, таких как танбур, серьги и другие изделия ручной работы. По словам Айнуры, узор танбур символизировал мир и гармонию среди каракалпаков, а узор сережек олицетворял красоту каракалпакских девушек. Еще одной важной вышивкой был узор с изображением воды, который символизировал высыхание Аральского моря — один из крупнейших экологических катастроф в мире.
Айнура продолжала вышивать и расширять свою коллекцию традиционных узоров. Вышивка оставалась важной традицией для женщин Каракалпаков, глубоко вплетенной в культурную самобытность их народа. Она верила, что если каждая девушка в Каракалпакстане будет заниматься этим ремеслом, они помогут сохранить свое богатое наследие для будущих поколений.